دسته‌بندی نشدهدعا و ذکر

اقسام بسط در علم جفر – مداخل و دوایر جفری

اقسام بسط در علم جفر – مداخل و دوایر جفری

در زمینه جفر سخن زیاد گفته شده و کتب بسیاری به رشته تحریر درآمده است که معروفترین این کتب کتاب جفر جامع مرحوم دهدار است که بسیار کاربردی است و هنوز هم بی رقیب است و بسیاری از جفار آنرا سرمشق خود میدانند.

در این مطلب از سایت ذکر عرفان مطلبی از جناب استاد بابایی در توضیحی مختصر و فشرده از علم شریف جفر آورده میشود که بصورت سربسته توضیحات علم الحروف و پیچ و خم های آنرا ذکر نموده اند.

اقسام بسط در علم جفر - مداخل و دوایر جفری
اقسام بسط در علم جفر – مداخل و دوایر جفری

سخنی مختصر در انوع مختلف بسط و تکسیر علم جفر

جفر در لغت به معنای پوست بزغاله میباشد و چون اولین بار بر روی پوست بزغاله نوشته شده ، آنرا جفر نام نهاده اند. واقع بر این است که علوم تجربی فاقد توان و قدرت کافی برای اثبات بسیاری از علوم است.

علم جفر همان علم الحروف و انواع و اقسام بسطهاست (روشهای مختلفی برای بسط حروف وجود دارد: بسط ارتقا ، بسط ابدال ، تملیک ، بسط تزویج ، بسط تکاثر ، بسط تسافر ، بسط تناصف ، تدویر ، تمازج ، ترفع و….. که بطور کلی سیصد و شصت نوع بسط و تکسیر را میتوانیم شمارش نماییم که غالب تکسیرات زیرمجموعه تکسیر صدر موخر و تکسیر موخر صدر هستند) . در علم جفر ، نام سائل و پدر یا مادرش به همراه لحاظ کردن زمان و جمله مورد سوال برای رسیدن به جواب مربوطه اهمیت دارد. روشهای مختلف جفری وجود دارد که معمولا باید در آنها از ریاضی و نجوم استفاده نمود. در زمینه جفر ، کتاب جفر جامع که مشتمل بر جداول 28 در 28 و در 784 صفحه میباشد بسیار مورد توجه است که در روشهای مهم برای مستحصله گرفتن ، استفاده از آن پیشنهاد میشود. (به سخن دیگر ، دانستن 784 نوع مربع جفری ، در محاسبات بسیار مهم است. در مورد مستحصله یا چکیده باید خاطر نشان سازیم که مثلا در جفر صدیقی و بعبارتی پانزده سطری ،  استحصال یک جمله از پانزده سطر است ) . واقع امر بر این است که مستحصله ، خود یکی از مراتب تکسیر حروف است.

بیشتر بخوانید  جدول ساعات سعد و نحس دعانویسی محبت و بخت گشایی

دوایر در جفر و اوفاق و تکسیر بی پایان است و حقایق و عجایبی در این جداول اوفاقی است که در اینجا مجال سخن نیست.

بطور معمول مراحل یک راه حل جفری در جفر کبیر را میتوان بدین گونه برشمرد :

* عدد گیری از حروف پرسش که مداخل حروف خود بر 28 قسم مختلف منقسم است.

اقسام بسط در علم جفر - مداخل و دوایر جفری
اقسام بسط در علم جفر – مداخل و دوایر جفری

توضیح مطلب اینکه حروف را باید مشتمل بر انواعی دانست. حروف بر 252 نوع منقسم میگردد از جمله : حروف مسروری و حروف مکتوبی و ملفوظی و حروف بروج و حروف کواکب و حروف منقلب و حروف منازل  حروف ممتزج و حروف تاج و حروف سعد و نحس و مجزوم و مکسور و شمالی و جنوبی و ….. در مراتب حروف یک قانون صدوبیست گانه حکم فرماست. از لحاظ نجومی حروف فوق الارض و حروف تحت الارض منازل برای استخراج طالع اهمیت دارد . در دوایر حروف مختلف مثل ابجد، باید به وضع و رفع و خفض و کسر و ضم و فتح و تناقص و تضعیف حروف توجه داشت.

* استخراج مداخل صغیر و کبیر .

*واژه ها .

*بدست آوردن اساس و نظیره و در مرحله بعد زبر و بینات حروف مستخرجه . در انواع نظایر باید خاطر نشان شود که هفتاد نظیره را میتوان برشمرد.

*تکسیر حروف (در اصطلاح ریاضی ضرب عددی در عددی ) و سپس تلخیص آنها .

توضیح مطلب این است که ضربها و جمعها و کسرهای جفری بر چهار نوع منقسم است :1- متوافق 2- مماثل 3 -متداخل 4 – متباین میباشند .

*مستحصله و در مراحل پایانی بررسی قوای اعداد و رسیدن به  پاسخ نهایی .

 

در علم الحروف کتابهای فراوان نگاشته گردیده که معروفترین آنها از جناب محی الدین (در مكنون و جوهر مصون ) و همچنین کتاب محمود دهدار عیانی (مفاتیح المغالیق ) است.

بیشتر بخوانید  بهترین دعای پسر شدن جنین در شکم مادر

 

برگرفته از نوشته های استاد دکتر احمدرضا بابایی

بازنشر: سایت ذکر عرفان

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 19 =

بستن